DOLAR 15,9137 0.44%
EURO 16,8776 0.12%
ALTIN 942,020,17
BIST %
BITCOIN 4774442,91%
İstanbul
17°

AÇIK

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
Validebağ’da belediye, polis eşliğinde ot biçti: Korunun ekosistemine zarar veriyorsunuz
  • Cumhuriyet Ateşi
  • Gündem
  • Validebağ’da belediye, polis eşliğinde ot biçti: Korunun ekosistemine zarar veriyorsunuz

Validebağ’da belediye, polis eşliğinde ot biçti: Korunun ekosistemine zarar veriyorsunuz

ABONE OL
Eylül 12, 2021 05:18
Validebağ’da belediye, polis eşliğinde ot biçti: Korunun ekosistemine zarar veriyorsunuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nda bu sabah belediye ekipleri polis eşliğinde ot biçmeye girdi. Koruyla ilgili rehabilitasyon projesine karşı çıkan çevre mahalle sakinleri, Üsküdar Belediyesi önünde basın açıklaması okuyarak belediyenin tutumunu eleştirdi.

“Validebağ’dan Akbelen’e, İkizdere’ye doğayı savunuyoruz” yazılı pankart açılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen 1. derece doğal SİT alanı olan Validebag Korusu’nda izinsiz hiçbir işlem yapamayacağını biliyor. Ayrıca Koru’da her türlü işlemi engelleyen 2 ayrı mahkeme kararı da kendisine çoktan tebliğ edildi. Bunu 5 gün önce Validebağ Korusu’nun Geleceği Çalıştayı’na katılan kendi ekibi “Hukuka saygılıyız, yürütmeyi durdurma kararlarına uyacağız ” diyerek tüm katılımcılara duyurdu. Ancak Koru’da “teknik ormancılık faaliyeti” yürütmelerinin engellenemeyeceğini de savundular. Konunun uzmanları bunun neden yapılamayacağını, gerekçeleriyle açıkladılar.

Bütün bu hukuki gerekçelere rağmen bu sabah saat 8’de Üsküdar belediyesi 100’ü asķın personelini, bir o kadar polisle Koru’ya sokarak, kanunsuz ot biçme faaliyetine başladı. Son günlerde halkın yangın konusundaki hassasiyetini suistimal ederek, yangın önleme bahanesiyle yapılan işlem sonucu Koru’nun ekosistemi ağır zarar görmüş, onlarca yaban hayvanı kaybedilmiş, kelebekler, kuşlar, küçük memeliler yuvalarından edilmiştir. Bunun sonucunda yangın riski azalmamış, tam tersi biçilen parçaların alanın her yanına yayılıp kuruyacak olmasıyla daha da artmıştır. Makineler için kullanılan benzini pet şişelerde hiçbir önlem almadan taşıyan işçilerin yarattığı fiili risk de cabası.

Yangın tehdidini bu kadar önemsiyorsanız alanın yangından korunması için önlem alma görevinizi yerine getirin:

– Çalışmayan yangın hidrantlarını çalışır hale getirin

– Alanda yangına yol açabilecek, mercek görevi gören pet şişe, cam kırıkları ve çöpleri toplayın

– Otsu bitkilerin olduğu yamacı sulayarak yangından korumak için talep ettiğimiz suyu sağlayın. Gösteri amaçlı diktiğiniz ama bakmadığınız fidanları bile havza halkı evinden su taşıyarak suluyor.

Yangın olmayan Akbelen Ormanında yangın bahanesiyle nasıl ağaç kesiliyorsa, bugün Validebağ Korusu’nda da aynı bahaneyle ot biçilmektedir. Bunun bir sonraki adımı yangın çıkmasın diye tüm ormanları ve yeşil alanları kesip yok etmek midir?

Bugün öldürdüğünüz kirpilerin, yuvalarından ettiğiniz için kaçışan çekirgelerin hatta burada size karşı çıkan bunca insanın yaşam hakkına saygı duymuyorsunuz ama hak verilmez alınır. Gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz, yaşam alanımızı savunmaya devam edeceğiz.

Tekrar ediyoruz, bu yaptığınız suçtur, hukuksuzdur, derhal bu keyfî uygulamayı durdurun, aslî görevlerinizi yapın.

Validebağ Korusu, otsu bitkileri, ağaçları, çalıları, yaban hayatı, deresi ve tüm canlılarıyla ekolojik bir bütündür, bu ekosisteme zarar verecek, Koru’yu koru olmaktan çıkaracak her adımınızda karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Validebağ Gönüllüleri

Validebağ Savunması

Validebağ Havzası Halkı” (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.