DOLAR 15,8590 -0.3%
EURO 16,7143 -0.3%
ALTIN 921,06-0,78
BIST %
BITCOIN 475927-0,11%
İstanbul
19°

AÇIK

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
TİP’li vekiller: Saray rejiminin tercihi yangını söndürmek değil büyütmek, Meclis acil toplansın
  • Cumhuriyet Ateşi
  • Gündem
  • TİP’li vekiller: Saray rejiminin tercihi yangını söndürmek değil büyütmek, Meclis acil toplansın

TİP’li vekiller: Saray rejiminin tercihi yangını söndürmek değil büyütmek, Meclis acil toplansın

ABONE OL
Eylül 9, 2021 10:18
TİP’li vekiller: Saray rejiminin tercihi yangını söndürmek değil büyütmek, Meclis acil toplansın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri, 28 Temmuz’dan bu yana süren orman yangınları ile ilgili olarak TBMM Meclisi Genel Kurulu’nun olağanüstü olarak toplanması için çağrıda bulundu.

TİP İstanbul milletvekilleri Erkan Baş, Ahmet Şık ve Sera Kadıgil ile Hatay Milletvekili Barış Atay; TBMM’de basın toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, devam eden orman yangınlarına dikkat çekerek; TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplanmasını istedi. Partisi adına açıklama yapan Baş, şunları söyledi:

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMENİN ACI BİR ÖRNEĞİ: “Eşi benzeri görülmemiş bir ihmal katliamında insanları, hayvanları, doğayı, tüm canlarımızı kaybediyoruz. Saray rejiminin tercihinin yangını söndürmek değil, büyütmek olduğu bir felaketle daha karşı karşıyayız. İktidarın ülkenin yaşadığı her krizi kendisi için fırsata çevirme girişimlerinin çok acı bir örneği ile daha karşı karşıyayız. Halkımızın yalnız yangına karşı değil, bir ihanete karşı onur mücadelesi vermekte olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Öfkeliyiz, içimiz yanıyor. İçinden geçtiğimiz normal günler değildir. Kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutan, çeteleşmiş bu iktidar ve gözlerimizin önünde yanarak can veren, binlerce hayvanı ‘beyaz et’ olarak gören, canlıların hayatını para ile ölçen liderleri; ülke topraklarının yanmasına, yurttaşlarımızın ve canlıların yaşamlarını yitirmesine yol açmış, yangınları bilerek isteyerek durdurmamış ve nihayet sorumluluğu üzerinden atmaya çalışmıştır. Ağır bir ihanet sergileyen, yönetme ehliyeti ve meşruiyetini tamamen yitirmiş partili cumhurbaşkanı derhal istifa etmelidir. Türkiye vakit kaybetmeden bu saray rejiminden kurtulmalıdır.

MECLİS SARAYIN SIRTINI DÖNDÜĞÜ BU KRİZE ÇÖZÜM ÜRETMELİDİR: Savaş koşullarında kurulmuş TBMM ve halkın oylarıyla seçilmiş milletvekilleri, yaşadığımız olağanüstü durum karşısında sorumluluğunu yerine getirmelidir. Ülkemizin ve halkımızın kaderi bir kişinin iki dudağı arasına tek edilemez. Bir metrekare toprağımızın daha yanmaması, tek bir canlının dahi hayatını kaybetmemesi ve gereken yasal ve idari tedbirlerin alınması için TBMM bir gün dahi kaybetmeden harekete geçmelidir. Vakit tatil vakti değildir. Meclis, olağanüstü toplanarak sarayın sırtını döndüğü bu krize çözüm üretmekle yükümlüdür. Bizler bugün burada TBMM’nin göreve başlaması için acil çağrı yapıyoruz. Meclis’i halkın verdiği görevlerini derhal yerine getirmeye çağırıyor, vicdan sahibi tüm milletvekillerinin bu memleket meselesi için çağrımıza kulak vereceğine inanıyoruz. Meclis Başkanı’nın bugüne dek böyle bir çağrı yapmamış olması, Meclis iradesinin saraya nasıl teslim edildiğinin en net fotoğraflarından birisidir. Bu durumu kabul etmiyoruz, kabul edilemez diyoruz. Tüm muhalefete çağrı yapıyoruz. Muhalefet, inisiyatif almalı, 120 milletvekili ile Meclis, olağanüstü toplantıya çağrılmalı ve genel kurul acil gündemle toplanarak; sarayın almadığı tedbirleri almalıdır.

BAKANLIKLAR HESAP VERMELİDİR: Derhal adım atılması gereken başlıklara ilişkin önerilerimiz şunlardır. Sorumlu bakanlıklar, Genel Kurul’da ve akabinde yargı önünde hesap vermelidir. Orman alanlarındaki tüm maden ruhsatları iptal edilmelidir. Tüm turizm ruhsatları, yapılaşma, imar planları iptal edilmelidir. Yangın söndürme işleri, uçakları, helikopterlerinin özelleştirilmesi ya da orman yangınlarına ilişkin asli ve alt işlerin özel sektöre devri yasaklanmalıdır. Hava araçları dahil yangın söndürme envanteri için gerekli bütçe ayrılmalıdır. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan yangınların baş sorumlusu olan iklim krizi ile mücadele için fosil yakıta dayalı enerji politikalarından derhal vazgeçilmeli, Paris İklim Anlaşması onaylanmalıdır. Yangınlarla mücadele eden emekçiler için yapılan altı boş ‘hakkınızı ödeyemeyiz’ söylemine son verilmeli, günlerdir canla başla mücadele eden emekçilerin hakları derhal yasal düzenlemelerle teslim edilmelidir.

ULUSLARARASI DAYANIŞMA IRKÇI YAKLAŞIMLARA KURBAN EDİLMEMELİ: Orman işçilerinin hakları verilmeli, itfaiyeciler ayrı meslek grubunda tanımlanmalı, 3600 ek gösterge hakları verilmelidir. Emekçilere kadro, lojman gibi iyileştirici düzenlemeler getirilmelidir. İtfaiye emekçilerinin yıllardır talep ettiği gibi yangın müdahalesi sırasında hayatlarını kaybetmeleri halinde şehit, yaralanmaları halinde gazi sayılmalıdır. Meclis Dışişleri Komisyonu ve dostluk grupları dış yardımlar için katkı sağlamalı, uluslararası dayanışma saray rejiminin kibrine ve ırkçı yaklaşımlarına kurban edilmemelidir.

SORUMLULUK HEPİMİZİN: Türkiye’nin, ormanlarımızın, havamızın, derelerimizin, tüm canlıların ve yurttaşlarımızın bu iktidardan meşru yollarla en kısa sürede kurtulması için gereken ne varsa Türkiye İşçi Partisi olarak yerine getireceğimizi ilan ediyoruz. Bunun için, diğer muhalefet partileriyle de istişareye açık olduğumuzu duyuruyoruz. Memleketin geleceğine dair sorumluluk hisseden tüm siyasi partileri, sendikaları, meslek örgütlerini, demokratik kitle örgütlerini ve yurttaşlarımıza birlikte mücadele çağrısı yapıyoruz. Sorumluluk hepimizindir.

HALKIMIZI SEFERBERLİĞE ÇAĞIRIYORUZ: Parti vekillerimiz ve merkez yöneticilerimiz yangın ve sellerden zarar gören Antalya, Muğla, Van başta olmak üzere pek çok kentte varlıklarını sürdürecek, kurtarma ve destek faaliyetlerine belediyelerle eşgüdümlü şekilde dahil olmaya devam edecektir. Yaşadığımız bu felaket karşısında yurttaşlarımızı yalnız ve çaresiz bırakmak için, bu yaşadıklarımızın hesabını sormak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı ilan ediyor, halkımızı bu seferberliğe katılmaya çağırıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.