DOLAR 15,9109 0.43%
EURO 16,8604 0.06%
ALTIN 942,220,20
BIST %
BITCOIN 4774032,80%
İstanbul
17°

AÇIK

  • HABERLER
  • SERVİS 1
  • FİNANSİF
  • İNTERAKTİF
  • HESAP
CHP’den Erdoğan’ın IBAN kararına tepki: Belediyelerin yardım toplamasına engel

CHP’den Erdoğan’ın IBAN kararına tepki: Belediyelerin yardım toplamasına engel

ABONE OL
Eylül 14, 2021 10:00
CHP’den Erdoğan’ın IBAN kararına tepki: Belediyelerin yardım toplamasına engel
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi. Torun, kararla belediyelerin afetlerden sonra nakdi yardım toplamasının engellendiğini belirterek, “Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına engel olamayacaksınız. Vesayetçi anlayışa papuç bırakmayacağız” dedi.

CHP’li belediyelerin sel bölgelerine yönelik yardımları hakkında da bilgi veren Torun, şu açıklamalarda bulundu:

107 ARAÇ, 214 PERSONEL: Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarının ardından maalesef en büyük sel felaketlerinden birini yaşıyoruz. CHP olarak, sel felaketi haberini alır almaz çalışmalara başladık. Belediyelerimiz, bölgeden gelen talepleri karşılamak için seferber oldu. Şu an itibarıyla; sel bölgelerine, 107 araç ve 214 personel desteği gönderildi. Bunun yanında; 15 tır su, 10 bin gıda kolisi, 50 bin ekmek, onlarca jeneratör, binlerce kıyafet ve temizlik malzemesi bölgeye ulaştırıldı.

IBAN TEPKİSİ: Belediyelerimiz maruz kaldığımız her afette, birlik ve beraberlik anlayışıyla, elinden gelen desteği sağlamaktadır, sağlamaya da devam edecektir. İktidar sahipleri de milletimiz için tüm imkânlarını seferber etmek zorundadır. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki, vatandaşın destek beklediği bu iktidar, vatandaştan para isteyecek kadar aciz hale gelmiştir. Mültecilere 40 milyar dolar harcamakla övünen ancak can derdindeki vatandaşa destek yerine IBAN gönderen bir iktidar artık tek kelimeyle çürümüştür. Vatandaş kendi sorununu kendi parasıyla çözecekse siz niye varsınız? Topladığınız vergileri nereye harcadınız? Milletin parasını kimlere yedirdiniz ki şimdi çıkmış vatandaştan para istiyorsunuz?

BELEDİYELERE ENGEL: Resmi Gazete’deki kararla, Erdoğan sadece halka IBAN vermekle kalmadı. Erdoğan’ın asıl niyetini ve felaket anında bile nasıl fırsatçılık yaptığını açıklamak isterim.3 Şubat 2021’de yine Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, depremler sonrasında yardım kampanyası başlatma yetkisi AFAD’a verilmişti. Erdoğan şimdi, yangın ve sellerden sonra insani yardım kampanyalarını koordine etme yetkisini de AFAD’a, yani kendisine aktardı. Belediyelerin yardım hesabı açması engellendi, yardımların da AFAD’a aktarılması istendi.

VESAYETE PAPUÇ BIRAKMAYACAĞIZ: Bunun anlamı şudur: Belediyelerin nakdi yardım toplama ve dağıtma yetkisi elinden alınmıştır. Yani Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Çünkü iktidarın siyasi hırsı, artık gözünü de kör etmiştir. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına engel olamadınız, olamayacaksınız. Bu bir vesayetçi anlayıştır ve biz bu vesayetçi anlayışa asla papuç bırakmayacağız.

TEK TEK AŞACAĞIZ: Pandemi sürecinde bu milletin 15 milyon liralık bağışına el koyma acizliğini gösterdiniz. Bundan sonra da ne yaparsanız yapın, hangi engeli çıkarırsanız çıkarın, tek tek aşacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun: Bizim belediyelerimizin yeri sizin yanınızdır. (DUVAR)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.